• DOLAR
  $1.232,9600
 • EURO
  $0,2714
 • ALTIN
  $31.866,0000
 • BIST
  $138,6800
BU İSİMLERİ ÇOCUKLARINIZA KOYMAYIN

BU İSİMLERİ ÇOCUKLARINIZA KOYMAYIN

BU İSİMLERİ ÇOCUKLARINIZA KOYMAYIN…

Bebeğinizin doğumundan sonra onun için en önemli şey ona nasıl hitap edeceğinizi belirleyen ve bir ömür boyunca herkes tarafından kullanılacak olan isimlerdir.
Bakınız, önce Allah Rasulü’nün ismi dedesi Abdulmuttalib tarafından ‘Muhammed’ diye nasıl konulmuş ona bir bakalım

Allah Rasulünün dedesi Abdulmuttalib, güzeller güzeli torunu için akîka kurbanı olarak bir koç kesmişti. Herkes onun bu sevimli yetime ne ad verdiğini merak etmekteydi. Hemen sordular: “Doğumu münasebetiyle bize ziyafet verdiğin bu oğluna ne ad koydun?” O da “Muhammed adını verdim.” dedi.

Bu isim oradakilerin çok da aşina olduğu bir isim değildi. Bu nedenle tekrar sordular Abdülmuttalib”e: “Ey Ebu”l-Hâris! Bu çocuğa neden babalarından birinin ismini değil de Muhammed adını verdin?”
Böyle bir toruna kavuşmanın sevinci içerisinde şu hikmetli cevabı verdi dede: “İstedim ki onu Yüce Allah göklerde, insanlar da yeryüzünde övsün!”
Evet, yerinde bir deyişiyle, “el-esmâ tenzilü mine”s-semâ.” “İsimler semadan iner.” Yani isimleri âdeta Yüce Allah takdir buyurur ve uygun isimleri uygun kullarına yazar…
Bazı âlimlerin dediği gibi, aslında torununa bu ismi koymasını ona Yüce Allah ilham etmişti. Çünkü “övülen, övgülere lâyık” anlamına gelen “Muhammed” ismi, bütün hayırlı sıfatları kapsayan bir anlam taşımaktaydı.

İsim ile müsemma, yani isim ile bu ismin sahibi arasındaki uygunluk çok geçmeden gün gibi zaten açığa çıktı.
Hani bir söz vardır ya ‘’Bir adama 40 gün deli deyin deli olur.’’ Dolayısıyla Her anne baba bebeğine en güzeli en anlamlı, değişik, kulağa hoş gelen ismi koymak ister. Ancak anne babalar çoğu zaman bebeklerine vermek istedikleri, çok beğendikleri isimlerin anlamlarını ve hangi manaya geldiğini bilmezler. İslam alimleri isim vermenin kültürel, sosyal ve dini açısından önemli bir konu olduğunu ifade ederler.

Rasulullah (sav) güzel isim koymanın önemini şöyle açıklıyor:
“Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyleyse isimlerinizi güzel yapın.” (Ebu Davud, Edeb 69)
Bu çağırma işlemini Allah’ın görevlendirdiği bir melek Allah’ın izniyle yapacaktır. Hiç kimse kıyamet günü Allah (c.c.)’ın hoşlanmayacağı isimle O’nun karşısına çıkmak istemez. Öyleyse kötü olan isimlerin çocuklara verilmemesi gerekir.

Çocuğa konulan isim hem bu dünyada hem de ahirette geçerlidir. Rasulullah (sav) sadece çocukların değil, büyük insanların ismiyle dahi ilgilenmiştir. Kötü bulduğu bazı isimleri de değiştirme yoluna gitmiştir. Yine konulması gereken güzel isimler hakkında bilgiler vermiş, zaman zaman da bizzat kendileri çocuklara isimler vermiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?