• DOLAR
  $1.210,8400
 • EURO
  $0,2753
 • ALTIN
  $35.439,0000
 • BIST
  $140,7000
Mikrop Öldürücü, Ödem Atıcı, İltihap Giderici: Ciğer Otu

Mikrop Öldürücü, Ödem Atıcı, İltihap Giderici: Ciğer Otu

Mikrop Öldürücü, Ödem Atıcı, İltihap Giderici: Ciğer Otu

Doğanın sunduğu şifa kaynaklarından biri olan ciğer otu, ormanlık alanlarda ve nemli topraklarda kendiliğinden yetişir. Güzel görünümü nedeniyle bahçeli evlerde de yetiştirilen bir bitkidir. Çiçekleriyle gözlere hitap eden bitkinin yaprakları ise insan sağlığına şifa sunar. Soğuk hava koşullarına karşı dirençli bir bitkidir.
Ciğer otu faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır, ne gibi zararları vardır sorularının yanıtlarını öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Ciğer Otu Nedir?
Çok yıllık otsu bitkilerden olan ciğer otunun Latince ismi Pulmonaria Officinalis olup halk arasında dağ lalesi olarak bilinir. Yol kenarlarında ve ormanlarda kendiliğinden yetişen şifalı bir bitkidir. Tek başına kullanılabileceği gibi başka şifalı bitkilerle beraber de kullanılabilir. Çiçekleri ilk açtığında kırmızı renkte olur ama daha sonra muhteşem bir mora ya da maviye dönüşür. Ciğer otunun dik ve tüylü bir gövdesi vardır. Gövdesinde beyaz yapraklar bulunur. Bitkinin çiçekleri, sapları ve yaprakları şifalı olup farklı rahatsızlıkların tedavisi için kullanılabilir.
Nisan ayı ciğer otu çiçeklerinin kurutulması için en uygun zamandır. Çok eski zamanlardan beri kullanılan bu şifalı bitki geleneksel tedavide kabul gören otlardan bir tanesidir. A ve C vitamini zengini olan ciğer otunun bünyesinde müsilaj, tanen, reçine ve şeker de yer alır. Doğal ortamından kendiniz toplamak isterseniz bitkiyi iyi tanıyan kişilerden yardım almalısınız. Çünkü ciğer otunun zehirli türleri vardır ve bilinçsiz kullanımlar çok tehlikeli sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Ciğer Otu Nerede Yetişir?
Ciğer otu ormanlık ve gölgelik alanlarda kendiliğinden yetişebilen bir bitkidir. Batı Avrupa’dan başlayıp Doğu Türkmenistan’a kadar yayılan geniş alanda ona rastlamanız mümkündür. Bitki en çok tropikal iklimi sever. Ülkemizde Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yerlerde rahatça yetişir.
Asya ve Avrupa’nın ılıman iklim koşullarına sahip alanları, bu bitkinin yetişmesi için en verimli topraklardır. Islak kayalıklarda, nemli topraklarda ve büyük ağaç gölgeliklerinde ona rastlayabilirsiniz. Ciğer otu güzel görünümlü bir bitki olduğu için birçok kişi tarafından bahçede de yetiştirilir.
Şifalı yönünden faydalanmak isteyenler de buna dahildir. Tarla ve bahçelerde yetiştirmeye çok elverişli bir bitkidir. Nemi seven ciğer otu çayırlarda, dere boylarında, nemli duvar ve kaya diplerinde yetişebilen bir türdür. Tohum ya da kök kısmından ekilen bitki çok çabuk yayılır. Su depolama özelliğine sahip olduğu için özel bir bakıma ihtiyacı yoktur.

Ciğer Otu Faydaları Nelerdir?
Hodangiller familyasından gelen, boyu 10- 15 santimetreye kadar ulaşan ve çok yıllık otsu bitki olan ciğer otu, şifası nedeniyle yıllardır alternatif tıpta kullanılır.
Bilinen en etkili kullanım alanı müzmin hale gelmiş öksürük tedavisidir. Göğsü yumuşatan ve bronşları rahatlatan özelliğe sahiptir. Akciğer sağlığı için önemli bir şifa kaynağı olduğu söylenir. Akciğer veremi tedavisinde etkili sonuçlar vermesiyle bilinen ciğer otu ismini bu özelliğinden almış olabilir.

Ciğer otu faydaları arasında şunlar da yer alır:
Çok etkili bir idrar söktürücüdür. Ödem atma için kullanılabilir. Tansiyon hastalarının uzman doktor görüşü olmadan kullanmaları sakıncalıdır.
Toz haline getirilen ciğer otu vücuttaki iltihaplı bölgelere uygulanırsa en kısa süreçte iltihabı kurutabilir.
Mide ve bağırsakların görevini en iyi şekilde yapmalarına yardımcı olur. Düzenli çalışmalarını sağlar.
Hazımsızlık, şişkinlik, gaz gibi sorunların giderilmesinde etkilidir.
Fazla miktarda kullanılırsa müshil etkisi göstererek ishal oluşumuna neden olur.
Doğal bir antiseptiktir. Mikropları öldürür. Yaraların iyileşmesi için kullanılabilir. Basur ve meme çatlaklarında kullanımı yaygındır.
Cilt iltihapları ve yaraları için çok faydalıdır. Ciltte meydana gelen lekelerin yanı sıra hafif yanık izlerini gidermek için de kullanabilirsiniz
Boğaz ağrıları ve iltihaplarının hızla iyileşmesine yardımcı olur.
Bütün şifalı bitkilerde olduğu gibi ciğer otunu da kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sürekli ilaç kullananlar için bu konu daha da önem taşır.

Ciğer Otu Nasıl Tüketilir?
En etkili geleneksel tedavi bitkilerinden biri olan ciğer otunun farklı kullanım şekilleri vardır. Çayını yaparak içebileceğiniz gibi kurutulmuş yapraklarını iltihap tedavisinde kullanabilirsiniz. En çok kullanılan şekli ciğer otu çayıdır. Tek başına demleyebileceğiniz gibi biberiye ve benzeri diğer şifalı bitkilerle karıştırarak da demleyebilirsiniz. Her tüketim için taze çay demlerseniz daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.
Öksürük ve boğaz ağrısı için ya da bronşları yumuşatmak için günde iki veya üç bardak ciğer otu çayı tüketebilirsiniz:
Bir bardak kaynamış suyun içerisine bir çorba kaşığı kurutulmuş ciğer otu atın ve 15 – 20 dakika süreyle demlenmeye bırakın.
Demlendikten sonra süzerek çayınızı içebilirsiniz.
Daha fazla miktarda demlemek isterseniz yarım litre kaynamış suyun içerine 2 çorba kaşığı ot atarak demleyebilirsiniz.
Gün içerisinde tüketeceğiniz ciğer otu çayı sayesinde bronşit ve nefes darlığının neden olduğu rahatsızlıkları en aza indirgeyebilirsiniz. Yoğun bir kokusu olmayan kolay içebileceğiniz bir çaydır. Hafif buruk olan tadını sevmezseniz doğal bal ile tatlandırabilirsiniz.
Bitki çaylarının taze olarak tüketilmesi çok önemlidir. Mümkünse her içim için yeni çay demleyebilirsiniz. Demlediğiniz çayı içmenin dışında iltihaplı yaraları veya egzamalı bölgeleri yıkamada da kullanabilirsiniz. Cilt temizliği ve sağlığı için kullanmak isterseniz hazırladığınız çay soğuduktan sonra temiz bir bez ya da pamuk parçasıyla cildinize uygulayabilirsiniz.
Ciğer otu çayının bu şekildeki kullanımı egzama, kızarıklık, kaşıntı ve döküntü olan bölgeleri yatıştırarak rahatlatma özelliği gösterir. Ciddi ölçüde cilt sorunlarınız varsa bir uzman doktorla görüşmeden bu uygulamayı yapmamanız gerekir.

Ciğer Otu Zararları ve Yan Etkileri
Şifa kaynağı olarak uzun yıllardan beri alternatif tıp alanında kullanılan ciğer otunun bilinen yan etkisi yoktur. Bitkinin içeriğinde müsilaj, tanen, reçine, silicic asid, saponin, bazı şekerler ve sabit bir yağ vardır. Güçlü bir içeriğe sahiptir. Bu yüzden çok dikkatli olarak kullanılması gerekir.
Fazla oranda tüketimi şifa vermek yerine istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu otun zehirli olanları mevcut olduğu için bilinçsizce kullanımı tehlike oluşturur. Güvenli şekilde toplanan, kurutulan ve paketlenen ürünleri tüketmek önemlidir.
Hamile ve emziren kadınların, kronik hastalıkları olan ve düzenli ilaç kullanan kişilerin kullanması önerilmez. Yüksek dozda ve sürekli kullanırsanız ishal olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bitki uzmanlarının ve doktorunuzun tavsiye edeceği şekilde kullanmanız gerekir. Ciğer otuyla ilgi yapılan bilimsel çalışmalar yeterli olmadığı için bilinçli ve dikkatli şekilde kullanılması önem taşır.

Ciğer Otu Nerede Bulunur?
Ülkemizde yaygın şekilde yetişen ciğer otu bilinçli kişiler tarafından toplanması gereken şifalı bir bitkidir. Bu nedenle güvendiğiniz aktarlardan temin etme yoluna gitmeniz faydalı olur. Tüm şifalı bitkiler gibi onu da birçok yerde bulabilirsiniz. İnternet üzerinden satış yapan siteler, büyük market zincirlerinin doğal bitkiler reyonları ve aktarlar, kolayca satın alabileceğiniz alışveriş noktalarıdır.
Kendiniz doğal ortamından toplamak isterseniz konunun uzmanı olan kişilerden yardım alabilirsiniz. Zehirli türleri olduğu için güvenilir kaynakları tercih etmenizde fayda vardır. Güvenli yerden toplanan ve kurutulduktan sonra paketlenen formunu kullanmanız sizin için en doğru seçimdir.
Ciğer otu bitkisi kurutulduktan sonra iki şekilde kullanılabilir:
Kuru yapraklarını direkt olarak çay yapabilir,
Kurutup ufaladıktan sonra baharat olarak da kullanabilirsiniz.
Bitkinin hem çiçeklerini hem de yapraklarını kullanmanız mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?