• DOLAR
  7,8187
 • EURO
  9,3602
 • ALTIN
  449,83
 • BIST
  10,4091
SGK’dan Büyük Müjde 5 milyon kişiye erken emeklilik

SGK’dan Büyük Müjde 5 milyon kişiye erken emeklilik

Emekliliğine birkaç yıl kala, yasa nedeniyle daha yıl­larca beklemek zorunda olan 5 milyona yakın kişi var.Yaşı bekleyenlerin hayali, bir an önce emekli olmak. Yasalarımız, geçmiş yıllarda çalışılmayan dönemler için geriye dönük ödeme imkânı tanımıyor.

Ancak bazı istisnalarla toplu ödeme yaparak bu günleri satın almak mümkün. Sigortalıların borçlanma yapabilecekleri süreler 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 41. maddesiyle düzenlenmiş.

Bir işte bir süre çalıştıktan sonra hastalanan ya da sakat kalan binlerce kişi var. Bu kişilerden yüzde 60 oranında işgücü kaybı olanlarla, sürekli başkası­nın bakımına muhtaç derecede malul olanlar, yaşı beklemeden erken emekli olabiliyor.

Bunun için 10 yıl sigorta, 1800 gün prim ve en az yüzde 60 oranında işgücü kaybı şar­tı aranıyor. Başka birinin sürekli bakımı­na muhtaç derecede malul çocuğu bulunan anneler erken emekli olabiliyor. Örneğin, 2008’den sonra 1000 gün primi bulunan bir anne, 1250 gün prim ödemiş sayılıyor. 250 günlük süre yaştan düşülüyor. Bu haktan SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı’na tabi olan anneler yararlanıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?