• DOLAR
  8,0137
 • EURO
  9,5313
 • ALTIN
  464,84
 • BIST
  10,7069
TUZ LAMBASI FAYDALARI VE KULLANMA KILAVUZU

TUZ LAMBASI FAYDALARI VE KULLANMA KILAVUZU

Tuz Lambası Faydaları ve Kullanma Kılavuzu
Doğal Çankırı kristal kaya tuzu ham maddesi ile üretilen tuz lambalarının bu kadar talep edilmesinin en önemli sebebinin işleviyle alakalı olduğunu görebiliriz. Çünkü satın alanlara ya da alacaklara verilen bazı tavsiyelerde de Çankırı tuz lambaları faydaları ile ilgili bilgiler verilmekte daha çok. Sizin için bu lambaların ne olduğunu anlamak için mini bir rehber hazırladım.
Kapalı bir odada çok fazla zaman harcadığınızda hiç kendinizi bitkin ve uykulu hissediyor musunuz? Bana soracak olursanız ben kendimi çok düşkün hissediyorum ve genellikle baş ağrısı oluşuyor bende. Sebebine gelince oksijen azaldıkça hava ağırlaşır ve konsantrasyonunuzu kaybetmeye başlarsınız. Bu ortamlarda PC’ler, TV’ler veya telefonlar gibi elektronik cihazlar ve sigara dumanı, sobanın ısınmasının sonucuyla ortaya çıkan karbondioksit nedeniyle yayılan pozitif iyon miktarı oldukça yoğundur. Bütün bunların sonucu olarak hava kusurludur ve havanın bu nedenle tamamen arındırılması gerekiyor. Bunu sağlamanın en önemli yollarından birisi de tuz lambalarıdır.

Tuz lambası, Çankırı kaya tuzu mağarasından çıkarılan doğal tuz kristallerinden yapılır. Tuz bloklarını ışık ile buluşturduğunuzda ortama güzel bir hava katmanın yanı sıra ortamın havasını arındırarak sanki temiz dağ havasını teneffüs ettiğinizi hissedeceksiniz. Bir tuz gece lambası kullandığınızda anında bizi iyi ve rahat hissettiriyor ve saf hava, ışık ve temiz nefes alabilmek sizi şelale, dağ gibi negatif iyonların yüksek olduğu ortamlara götürüyor.

Doğal tuz lambası, herhangi bir ortamın havasını arındırma yeteneğine sahiptir. Ayrıca kaliteli bir yaşam için gerekli olan negatif iyon yayılır. Bu lambalar tamamen doğaldır ek hiçbir kimyasal madde ya da başka maddeler içermez.

Tuz lamba Faydaları
Tuz lambaları sağlık için çok iyidir ve faydaları çoktur. Daha iyi bir nefes almanıza ve beyne giden oksijen miktarının artmasına yardımcı olur. Özellikle tuz lambaları faydalarından birisi de ruh halini olumlu yönde etkiler.

İşte tuz lambasının bazı olağanüstü faydaları şunlardır:

Nem Kontrolü:

İlk olarak Çankırı tuz lambaları, oda nemini düzenleyen doğal iyonlaştırıcılardır. Elektromanyetik araçların yaymış olduğu pozitif iyonlara karşılık negatif iyonlar yayar. Bu durum bizim kendimizi daha enerjik hissetmemizi sağlar. İçerisinde yer alan ampulün tuzu ısıtmasıyla yayılan ısı ile lamba absorbe edilen suyu tutma yeteneğine sahiptir.

Kas Ağrılarını Azaltması:

Nemi düzenleyen ve aşırı absorbe yeteneği sayesinde özellikle gece boyunca bir tuz lambasını yanık tutmak ile aşırı nemin sebep olduğu sırt ve diz gibi birçok kas ağrısı rahatlayacaktır.

Artan Verimlilik ve Konsantrasyon:

Tuz lambalarını masanızın üzerine koymak yararlıdır. Özellikle zorlu bir işi tamamlamak için konsantrasyonunuzu artırmanız gerekir. Hava saflaştığında iş verimliliği daha da artar ve enerjiniz sabit kalır. Doğal kristal tuz lambaları tarafından yayılan negatif iyon sayesinde kapalı ortamlarda ki uyuşukluk azalmakta ve sonuçta dikkat süresi artmaktadır.

Stres ve Baş Ağrısı Azalması

Ben kapalı bir alanda olduğumda stresim artıyor ve kendimi yorgun, huzursuz hatta depresif hissediyorum. Ancak doğada yer alan bir ormanlık alana ya da taze bir esinti giren havalandırılmış bir odada olduğumda pozitif bir ruh haline sahip oluyorum ve daha rahat nefes alıyorum.

Bu durum bana gösteriyor ki tuz lambaları bayat bir havaya sahip kilitli bir odadayken yaymış olduğu negatif iyonlar sayesinde baş ağrısını azaltmak için iyi bir etken olan serotonin üretimini engelleyen pozitif iyonlara karşı önemli bir alternatiftir. Wikipedia , serotonini ” insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren nörotransmitterdir” şeklinde tanımlamıştır. Google üzerinde daha birçok tanım mevcuttur.

Soğuk Algınlığını Önlemesi

Virüs ve bakterilerin yayılmasının önlenmesi soğuk algınlığı ve grip riskini azaltmaktadır. Çankırı tuz lambaları ev, ofis ve halka açık yerlerde çok yararlıdır ve diğer insanlarla çevreyi paylaşmaktır.

Alerji ve Astım Ataklarının Azalması

Doğal tuz gece lambalarının birçok faydaları arasında yer alan havayı iyonize etme kabiliyetleri astım atakları ve solunum alerjilerini azaltmaktadır. Tuz lambasının en önemli özelliklerinden birisi nemi ayarlaması, duman, toz gibi pisliklerden çevreyi arındırmasıdır. Hatta sinüzit olanlara kesinlikle bu lambaların kullanımını rahatlamaları açısından tavsiye edebilirim.

Dinlenmek ve Uyumak için Yardımcı

Tuz lambası yatak odasında yumuşak bir ışık yayar. Geceleri yanan tuz lambası, sizin yenilenmenizi ve enerjik kalkmanızı sağlar. Sadece yatak odası ya da çocuk odası gibi alanlar değil masaj merkezleri gibi yerlere de koymak yararlıdır ve rahatlatıcı etkiye sahiptir.

Tüm bu faydalar yanında kristal tuz lambaları bakmak ve çevreyi süslemek ve rahat hale getirmek açısından ideal ürünlerdendir. Genellikle kaya tuzu lambası içerisinde yer alan turuncu, kırmızı gibi sıcak renkler iyimserlik ve huzur hissi verir. Bu nedenle lambalar içerisinde yer alan farklı ışık renkleri aracılığıyla renk terapisi için de kullanılabilir. Renkler, sakinlik, gevşeme gibi amaçlarla kullanılabilmektedir.

Nerelere Kristal Gece Tuz Lambaları Koymalıyız?

Belirtmiş olduğumuz gibi tuz lambaları çocuk odası ya da yatak odası gibi alanlara değil halka açık yerlerde ve ofislerde de iyi gider.

Evde TV yanına, masanın üzerine, kitaplık raflarına, oturma odasına koyulabilir. Yatak odasında başucu lambası şeklinde de kullanılabilir. Çok güzel ışığı sayesinde kullanıldığı alana renk katacaktır.

Tuz lambaları yemek kokusuna karşı mutfaklarda da kullanılabilir. Ayrıca mumluk şeklinde ki tuz lambası ile banyo gibi ortamlarda dinlendirici etkiye sahiptir.

Yakın zamanda satışına başlayacağımız ve üretim aşamasında yer alan USB bağlantılı tuz lambasını kullanmış olduğunu bilgisayarlarınıza bağladığınızda tuz lambaları, verimlilik ve konsantrasyonu teşvik edecektir.

Bir odada sadece bir lamba bulunması bulunmas şart değildir. İki veya daha fazla lamba yakabilirsiniz. Çift tuz lamba-2 ve Çift tuz lamba-1 adlı ürünlerimiz bu amacaya uygundur.

Tuz Lambaları Nasıl Kullanılır?
Tuz lambası bilindiği üzere negatif iyon yayar ve faydalı olabilmesi için birkaç saat yanması gerekmektedir. Tipik olarak yaklaşık 5 saat kaya tuzu lambasının yanık kalması kullanılan ortamın saflaşmasını sağlamak için yeterlidir. Örneğin uyurken dinlenmeyi teşvik etmek istiyorsanız yatak odasında yer alan lambanızı yatmadan 4-5 saat açık tutabilirsiniz.

Tuz lambasının bazen üzerinde yer alan tozlardan arındırmak için temizlenmesi gerekebilir. Lambayı etkin bir şekilde kullanmak için küçük kıllar ve toz parçalarından arındırmak amacıyla belirli aralıklarda temizlenmesini tavsiye etmekteyiz.

Lambayı aydınlatmak için kullanılacak olan ampul tipine gelince, genellikle ince klasik ampuller ya da tasarruflu ampuller kullanılabilir. Ancak bu tarz lambalar kaya tuzunu çokta ısıtmayacağı için biraz faydalarını azaltabilir. Bu tarz ampuller ile kullanılan lambalar, nem düzenleme kabiliyetini kaybedeler, sağlıklı iyonların ortaya çıkması için gerekli ısıya izin vermemiş oluruz. Bu nedenle tek başına sağlık amacıyla led ışıklı tuz lambalarını tavsiye etmeyiz.

Biz 15 W buzdolabı ampulu kullanılmasını tavsiye etmekteyiz ve kaya tuzu lambalarımızda da bu ampuller takılıdır. Tasarruflu lambalara göre aylık maliyeti 5 TL civarında fazladır. Ancak tuz lambalarının faydaları göz önüne alındığında bu maliyetin makul düzeyde olduğunu söyleyebiliriz.

En Uygun Tuz Lambası Nasıl Seçilir?
Tuz lambası satın almadan önce dikkate alınması gereken en önemli etken oda büyüklüğüdür. Çankırı kaya tuzu lambaları ile ilgili aşağıda ki tablo m2’ye uygun ağırlıkta ki lambaların seçilmesinde fayda sağlayacaktır.

Aşağıda ki tabloda odanın büyüklüğüne göre tavsiye edilen ağırlık yer almaktadır:

TUZ LAMBA KG AĞIRLIĞI KULLANILACAK ALANIN M2’Sİ
2    6 M2
3     9 M2
4    12 M2
5    15 M2
6     18 M2
7    21 M2
8    24 M2
9    27 M2
10    30 M2
Tuz lambaları, her türlü dekorasyona uyacak şekilde farklı boyut ve şekillerde yer alabilmektedir. Daha sade ve fayda yoğunluklu bir lamba düşünüyosanız doğal tuz lambaları tavsiye edilebilir. Ancak şekil ya da görsel ögelerin ağırlık taşıdığı bir lamba düşünüyorsanız piramit, küre, kalp, yağmur damlası, şömine tuz lambası gibi modelleri tavsiye edebiliriz.

Buna ek olarak ahşap tabanı yerine her yönüyle kaya tuzu olan yani altlığı dahi tuz olan tuz lambalarını da satın alabilirsiniz. Lamba tabanı çok önemlidir. Özellikle nemli ortamlarda bu önem daha da artmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?